úterý 7. června 2016

Všude beton

Kolem Baťova je samý beton. Metr široký pruh betonových desek a aby toho betonu nebylo málo, jsou desky zapuštěné do betonového podloží. Takže v přízemí vlhko a v létě nepříjemně chladno. Do dílny se balím jak na hory. Na řadu přišlo odkopávání betonu a příprava na drenáž.
Jak se vyjádřil soused odnaproti: "Posilujete, posilujete?" Ani nemusím do fitka :)


Směrem k silnici už je hotovo. Smrky jsou úspěšně vykopány. Místo plotu laťkového nakonec plot živý. Sibiřský jilm, který slibuje odolnost a rychlý růst. Proutky už pustily kořínky a krásně obrůstají, tak se těším, až se to tu pořádně zazelená.


Dokončila jsem maličkou kolekci zvířátek pro jeden hezký projekt. Termín už hoří, ještě dávám do kupy dokumentaci.

A dál pracuji pro své zákazníky. Začínám mít slabost pro nadýchané, jemné látky typu gázovina, hedvábí. Jen se s nima špatně manipuluje, hodně se třepí a jsou náchylnější k potrhání.

Pro radost ... Majestick


4 komentáře:

 1. Nám se velmi osvědčilo navrtat do vlhké zdi zhruba půlcentimetrové díry tak na délku vrtáku (co tloušťka zdi snese) ve vzdálenosti cca 80 cm od sebe a ve výšce cca 30 cm od podlahy, na ně jsme přišpunovali takové ty maličké větrací krytky, co se dávají třeba na sádrokartonové podhledy - ten plast není sice žádná krása, ale vlhké mapy byly během několika týdnů pryč a už se neobjevily.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, to z ní zajímavě. A neucpou se ty díry uvnitř zdiva? Zdejši stěny jsou vystavěny dost netypicky: cihla 15cm, pak dutina 15cm a na ní pak na rákosu omítka. Nevím, jak by to fungovalo, ale větrací místa mi přijdou chytrá...A krytky se dávají zvenku i zevnitř? Já jen, abyl nelezli dovnitř brouci...:)

   Vymazat
 2. Aha, takže je to vlastně dřevěná škatule v cihlovém obalu :-) My jsme zatím vyzkoušeli jen ty díry zevnitř, takže z místnosti do díry nic nelezlo (aspoň tak předpokládám)a docela určitě se díra neucpala. Díra se nedělá skrz celou zeď, ale do hloubky, kterou zeď dovolí - ovšem co unese patnáctka zeď, to fakt nevím. Každopádně jsem viděla ještě jednu fungující vychytávku na vlhkou zeď, totiž komínový efekt. Takhle se zbavili vody jedni naši přátelé v nevysušitelném domě z roku 1920 a něco velmi podobného jsem viděla úplně náhodou v jednom barokním kostele, takže to zjevně fungovalo už kolem roku 1700. Ti naši přátelé natáhli do drenáže podél základů takový ten plastový husí krk, ovšem patřičně perforovaný v té dolní části, a na jednom konci ho vytáhli po fasádě až do štítu (samozřejmě než dělali novou fasádu, pak se ta žlutá obludnost schovala v izolaci), oba konce zůstaly otevřené s nějakým sítem, aby se tam nenastěhovali myši nebo tak něco. V tom potrubí se vytvořil dost slušný tah, průvan byl opravdu na pohmat citelný :-) Zeď to skutečně postupně vysušilo a z původně mokré, nyní suché zdi nakonec opadala stará omítka, asi tu změnu nějak nevydejchala:-) Ale jestli tohle by šlo aplikovat na ten Váš sendvič?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petko, děkuju za tipy. Proti zateplení fasády bohužel stále brojí památkáři, ačkoliv si osobně měřili tloušťku zdi a byli překvapení jejich útlostí i v přízemí. Řemeslníci mi doporučovali u drenáže vést perforovanou drenážní trubku a svést ji do pozemku jako trativod. Nevím, jak to nakonec budu řešit.

   Vymazat