neděle 6. listopadu 2016

Na zakázku

Dobrý den, Marie, chtěla bych tuhle kočičku, ale v barvě té druhé. A bez výšivky. A uši jako má ta první. A šly by nohy místo modré fialové? Díky, Marta

Ano, to všechno by šlo a mnohem více. Ale cena první kočičky se odvíjí od času, který jim věnuji. A aby ta cena byla úměrná a pokryla nejen všechny náklady, spojené s podnikáním (a že jich je, počínaje všemi zálohami!), ale zbylo i na další mé fungování, je třeba si práci usnadnit co nejvíce. Vzpomínám si na jednu scénu v Martinu Edenovi od Jacka Londona, jak se Martin, pracující ve fabrice u pásu, soustředil na to, aby veškeré pohyby svých rukou zefektivnil na maximum. Aby nedělal žádné úkony zbytečně navíc. Větší zdržení = prodělek.

Prozradím vám svoje postupy, abyste mě lépe pochopili, když se rozhodnu takovou objednávku zrušit.

Svou práci se snažím zefektivnit tím, že stříhám od jednoho druhu více kusů. Takže třeba celý týden jen rozkresluju nohy a ruce a uši, další týden jen stříhám a kompletuji díly, šiju a vycpávám atd. Postupně plním registračku jednotlivými končetinami v konkrétních (!) barvách. Když přijde objednávka na králíčka s výšivkou, sáhnu do registračky a během krátké doby jej mohu zkompletovat. A dodat v termínu, aniž bych výrazně narušila svůj tok ulehčujících úkonů, které stále plynule pokračují.


A pak přijde objednávka na králíčka Vějířka, ale bez vějířku a nohy nee růžové, ale červené a uši dlouhé jako u Ouška... z toho mi vychází docela jiný králíček v docela jiných barvách a znamená to vyhledat jiné látky, rozkreslit, rozstříhat, vycpat, sešít ... ačkoliv by jinak stačilo jít k mé poctivě naplněné registračce a zkrátka zúročit ty nekonečně dlouhé předchozí pracovní procesy... rozumíte?


Podobné je to s panenkami. Stříhám si vršky šatů ve zhruba 4 barvách a k nim pak už mohu s větší volností kombinovat spodní sukně v různých barvách. Z této pozice mohu zákazníkům nabídnout volbu barev. Rozumím  přání "nemám ráda růžovou" nebo "chtěla bych v přírodních barvách", ale další složitosti už jsou mimo mé časové možnosti.Věnuji čas a péči tomu, abych práci odvedla co nejlépe. Ušiju panenku na přání, pošlu schvalující fotku ... a nedočkám se ani odpovědi. Mně to přijde neuctivé. Vážím si zájmu zákazníků, ale vážím si i svého času a dělat ze sebe blázna... to opravdu nemám zapotřebí.

Pak stačí jedno, dvě nebo pro změnu všechny 4 děti nemocné, občas nějaká ta zlomenina, pročekaná dopoledne u doktorů nebo na úřadech a do dílny se několik dnů nedostanu. Termíny hoří a práci nastavuji po nocích. Jenže to nejde donekonečna a ani to tak nechci. Jsem nesmírně vděčná za to, že mohu dělat práci, která mne baví a doufám, že mne a mou početnou rodinu v budoucnu uživí, ale teď ne. Na jedné své ruce mám 4 dětské. Nebuďte proto, prosím, uražení, když dodatečně objednávku zruším. Je to z důvodů, které nejsou vůbec lehkovážné. 


Pozn. k mailu... Promiňte, ale když se podepíšete jen jménem, nemám tušení, s kým mám tu čest a je mi opravdu nepříjemné za takových okolností vyjednávat obchod. A tykám si jen se známými.

12 komentářů:

 1. Můj muž si myslí, že největší knižní bestseller všech dob by byl, kdybych napsala o svém šití kabelek na přání ...

  ... rozumíme si.
  Marie, moc tě zdravím!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rosi, sepiš, všichni se skvěle pobavíme ... na tvůj účet:)

   Vymazat
 2. viem, prečo na objednávku nevyrábam :-D na to naozaj nemám čas a ani nervy, lebo ľudia si dokážu nakoniec navymýšľať fakt milión odlišností. ale zaplatiť to už nemá kto.
  takže naozaj plne chápem :-)
  nech sa vám darí a prajem spokojných zákazníkov a zdravé deťúrence :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji... deťúrence jsou tohoto času zdraví, snad chvíli vydrží:)

   Vymazat
 3. Preto su i odevy na mieru (zakazky) drahsie a vsetci sa tomu cuduju:o. Ale to plati vo vsetkom

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně přijde samozřejmé, že si za takovou práci připlatím a počkám, příp. se nezlobím, když to nevyjde. Překvapuje mne, že se někdo může cítit ošizený a ještě si třeba neodpustit uraženou poznámku na mne a můj život.

   Vymazat
  2. To ma mrzi, zial, keby taki ludia kvitli, svet by bol na pohlad krajsi, pretoze by tu bolo mnozstvo kvetov

   Vymazat
 4. Marie, Vaše slova tesat do kamene! Možná by bylo méně neotesaných zákazníků... Moc Vám fandím! Jana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) no nevím, některé kameny bývají velmi tvrdé

   Vymazat
  2. Dobrý den,
   jsou lidé, kteří vůbec netuší, co to je , něco takového vytvářet. Nemá smysl se tím trápit, ani o tom přemýšlet, jen to ubírá energii na podstatnější věci. Fandím Vám a přeji pěkné dny. Jste statečná žena.
   Vlaďka

   Vymazat
  3. Děkuji, Vlaďko. Netrápím se tím, jen si říkám, že není od věci to pro ostatní shrnout. Že to prostě někomu nedojde (a to není myšleno ve zlém).

   Vymazat
 5. Krásně na to sedí ...za dobrotu na žebrotu...Držte se Marie, blbce potkáte téměř všude. Martina

  OdpovědětVymazat